НОВИНИ: Інтерв'ю

Віталій Кварцяний: «Хочемо якомога тісніше познайомитися із футболом у районах»

19 січня 2014р., 11:54
Віталій Кварцяний: «Хочемо якомога тісніше познайомитися із футболом у районах»

У ці дні головний тренер «Волині» Віталій Кварцяний не тільки готувався до навчально-тренувального збору у Туреччині, але й робив перші кроки на посаді голови Федерації футболу Волині. Ця структура отримала нове дихання після організаційних змін, які відбулися у листопаді 2013 року. Напередодні від`їзду на збір Віталій Кварцяний розповів клубній прес-службі саме про цей напрям своє діяльності - робота федерації перспективна і для функціонування ФК «Волинь», який є частиною футбольного простору області.

- Віталію Володимировичу, передусім хочеться запитати про перші стратегічні кроки нового керівництва Федерації футболу Волині. Що заплановано на 2014 рік?

- Коли відбувалися вибори голови федерації у листопаді минулого року, всі прагнули змін у нашому футбольному господарстві. Тому ми, щоб у волинському футболі працювали люди, які серцем прагнуть щось змінити у нашому футболі. Отож, головне завдання нині – якомога ближче познайомитися із футбольним людом, господарством в усіх районах Волині. Хочемо дізнатися, про що думають наші керівники на місцях, хто керує районним футболом, яка його матеріально-технічна база, який справжній рівень кваліфікації тренерів? Хочемо з`ясувати чи здатні тренери реально виховувати кваліфікованих футболістів, а не займатися так званою футбольною фізкультурою, чи ставляться тренери з душею до своєї роботи, а не проводять одне заняття на тиждень і забувають про дітей. Тому члени виконкому і заступник голови ФФВ – Ігор Чорнуха – їздять районами, збирають відповідну інформацію. Ми побували вже у Володимир-Волинській, Іваничівській, Турійській, Старовижівській та Нововолинській федераціях.

У ці дні всі райони отримають від ФФВ листи, в яких повідомляємо, що хочемо дізнатися реальний стан справ у місцевому футболі. По тому відкрито повідомимо громадськість про стан справ, про зацікавленість керівництва у розвитку футболом. Кого треба – похвалимо, а когось будемо критикувати. Причому так будемо це робити, що футбол їм снитиметься вдень і вночі.

- Що виявили поїздки функціонерів ФФВ?

- Зі змісту тих доповідних записок, які я отримав, бачу не дуже позитивну картину. Часто футболом керують люди нефутбольні. 

Наприклад, важко із грошима у Старій Вижві. Але тамтешній стадіон мав такий же вигляд і у 19 столітті, і у 20-му, таким залишається і в 21-му. Це неправильно, адже за всі ці роки гроші на спорт у район виділялися, та й бюджет місцевий отримував доходи. Тільки про стадіон увесь час забувалося. Тому хочу нагадати всім керівникам, що вони тоді вважатимуться справжніми чиновниками, коли зможуть осягнути неосяжне, як казав Козьма Прутков. Тобто, мусять дбати і про економіку, і про зерно, і про пенсіонерів, і про школи, і сільські клуби, і про футбол, і взагалі про спорт. А якщо не можеш осягнути усе – здавай посаду.

- Яка роль співпраці федерації та обласної влади?

- В нас відбулася дуже серйозна розмова із головою Волинської ОДА Борисом Клімчуком і з Галиною Карнауховою, яка курує спорт. Волинська влада налаштована до співпраці, щоб допомогти на місцях розворушити футбол. Федерація працюватиме з тими, хто сам щось пропонує, хто не просто чекає грошей чи підтримки. Думаю, що соромно має бути тим керівникам влади на місцях, у яких футбол занепав. За будь-яких обставин, за будь-якого фінансування ця гра була і буде. Футбол - це не тільки гравці, м’яч і двоє воріт, а ще й організаційна робота влади – державної, місцевої і футбольної. Тут уже треба виявляти фанатизм, креатив, імпровізацію.

Тому після розмов із Борисом Клімчуком ми зійшлися на тому, що влада сприяє нам у поступальному розвитку дитячого футболу в районах та мобілізує зусилля на тому, щоб принаймні одна команда репрезентувала район в обласних змаганнях. Звичайно, це все в міру можливостей кожного району.

- Чи є такі випадки, коли влада може істотно полегшити життя місцевим футбольним клубам, не вдаючись до якихось фінансових вливань? Тобто суто організаційно допомогти…

- Так, і це виявили перші поїздки працівників ФФВ. Наприклад, є в нас такий райцентр, де влада вимагає шалені податки від місцевого футбольного клубу, який утримує ринок. Але на спорт із бюджету не виділяється жодної копійки. Водночас єдиний спортзал в райцентрі непридатний для футболу, адже крім того, що він нестандартних розмірів, половина його віддана заняттям з боротьби. А футбольне поле, більш-менш придатне для великого футболу, єдине в районі. Це при тому, що команда грає у вищій лізі чемпіонату області!

У Нововолинську діти мусять платити за заняття в залі, який належить місту. Грає прокуратура, міліція, податкова, за гроші - бізнесмени. І діти… Взагалі, у Нововолинську потрохи зникає футбольний дух. Всього два дитячих тренери з футболу працює. І це в 60-тисячному місті! Газон поганий на «Шахтарі», немає тренувального поля.

У Луцьку також є негаразди. Дитяча школа товариства «Україна» працює тільки на папері.

Але водночас залишилися в області й справжні фанати своєї справи. Дитячі школи, які добре працюють, обов’язково отримують від федерації м’ячі, дитячу форму. Наприклад, школа-інтернат у Володимирі-Волинському, яку очолюють справжні фанати футболу (директор - Олексій Зінкевич).

Інша справа, що тамтешня футбольна школа має проблеми в своїй роботі. У нас великі претензії стосовно того, що збираються гроші з батьків. Зараз ми разом із ними вивчаємо факти, які шкодять володимир-волинському футболу, підривають імідж всього волинського футболу. Запрошувати хлопчиків із інших регіонів треба цивілізовано, а не брати з батьків гроші. Більше того, згодом талановиті юнаки із Володимира їдуть з області, потрапляють у Динамо та Шахтар. Якщо така практика цього фахівця із Володимира-Волинського продовжиться, Федерація відстежить його дії і оприлюднить їх футбольній громадськості. До речі, на виховання цих гравців витрачаються не тільки приватні, але й державні гроші. За такі речі треба відповідати.  

- Віталію Володимировичу, проблемним питанням є й участь у змаганнях так званих «переростків» - гравців із умисно зміненою датою народження. Чи будете ви боротися із цим явищем?

- Обов`язково! До речі, команди школи «Волині» це питання давно закрили й, можливо, тому наші хлопці не лідирують у своїх групах в ДЮФЛ, хоч і грають гідно. Вважаю, що це футбольний бандитизм: хто «липовий» - той лідирує, адже у юному віці навіть різниця у півроку має ключове значення. Хіба це спортивний принцип? А пізніше талановиті хлопці кудись зникають. Ми «переростками» не займаємося, але треба і щоб у ФФУ припинили закривати очі на «липових» футболістів.

- Оголошено про наміри про відновлення дитячого чемпіонату області. Як він проходитиме?

- Ми маємо враження, що чимало дитячих тренерів недопрацьовують. У багатьох відсутній мотив конкурентності у їхній діяльності, наставники не прагнуть до виховання молодих талантів. Змагання на призи «Шкіряного м’яча» цього року чомусь не проводилися, а відразу було заплановано, що за область буде грати команда Володимира-Волинського. Це неправильно, адже не мотивує тренерів і дітей з інших районів. Зараз хочемо почати в школах, училищах, коледжах, ліцеях провести чемпіонати. Проведемо матчі плей-офф і визначимо найкращу команду, яка поїде на загальнодержавні змагання. Цей турнір проводитиметься у чотирьох вікових групах. Переможцям федерація допоможе поїхати на фінальний турнір. Разом з тим, уже закликаємо і вимагатимемо, аби тренери та організатори вказували у документах справжній вік юних футболістів.

Взагалі, стосовно дитячих тренерів, то розстанемося з тими, хто боїться чесної співпраці. Працюватимемо із порядними тренерами і функціонерами. З тими, хто тільки «відписками» займається і статистичні дані готує, роботи не провадитимемо. Нехай буде в нас сорок дитячих тренерів, а не сто, але це буде робота на совість.

- Чи буде проведено атестацію дитячих тренерів області?

- Так, вони мусять мати категорію С, а, крім того, відповідну ліцензію ФФУ. Діятиме простий, але дієвий принцип – що вищою буде категорія, а значить і якість роботи тренера, тим більше він зароблятиме. Не забудьте, що і за підготовку молодих гравців у команду «Волинь» ми так само передбачили певні компенсації (окрім форми, м’ячів і т.п.)

- Крім того, знаю, що вже триває підготовка до нового сезону у дорослому футболі…

- Так, треба готувати сані влітку, а воза взимку. Вже зараз ми спонукаємо місцеву владу, аби вона визначилася, які ресурси є в регіоні, аби виставити команду на чемпіонат Волині. У наступному сезоні ми істотно зменшуємо заявочні внески. У першій лізі – з 5 до 3 тисяч гривень, у вищій – з 12-и до 5-и. Прогнозуємо, що цей крок може збільшити кількість команд в обох лігах. Але водночас будемо просити доплатити заявочні внески за поточний чемпіонат, адже більшість команд сплатили незначні частини, що деформує бюджет федерації. До речі, по цьому питанню побачимо відношення місцевих федерацій і взагалі влади до футболу. Чемпіонат області, нагадаю, поновлюється з квітня. У бюджеті федерації запланували серйозні преміальні для призерів обох ліг.

Останній матч

Чемпіонат України
32 тур

Дніпро
:
Волинь
м.Дніпро, "Дніпро-Арена"
17:00, 31 травня 2017р.
Все про матч
Останній матч

Чемпіонат U-21
32 тур

Дніпро U-21
8:0
Волинь U-21
м.Новомосковськ, "Металург"
13:00, 30 травня 2017р.
глядачів: 300
Все про матч
Турнірна таблиця
М КОМАНДА І О
1 Шахтар 32 80
2 Динамо 32 67
3 Зоря 32 54
4 Олімпік 32 44
5 ФК Олександрія 32 40
6 Чорноморець 32 38
7 Ворскла 32 42
8 Сталь 32 41
9 Зірка 32 34
10 Карпати 32 30
11 Дніпро 31 22
12 Волинь 31 7
Детальна таблиця
Турнірна таблиця
М КОМАНДА І О
1 Динамо U-21 32 81
2 Шахтар U-21 32 76
3 Карпати U-21 32 57
4 Олімпік U-21 32 48
5 Зоря U-21 32 36
6 Чорноморець U-21 32 32
7 Сталь U-21 32 47
8 Ворскла U-21 32 44
9 Дніпро U-21 32 41
10 ФК Олександрія U-21 32 31
11 Волинь U-21 32 21
12 Зірка U-21 32 18
Детальна таблиця
Які зміни необхідно провести у ФК Волинь?
Які зміни необхідно провести у ФК Волинь?
До кінця реконструювати стадіон (483) - 32.57%
Удосконалити роботу з вболівальниками та інформаційну діяльність (159) - 10.72%
Реформувати клубну ДЮФШ (291) - 19.62%
Виконати усі вищеперелічені варіанти (545) - 36.75%